A borotvakések fejlődéstörténete:
1800 előtt:
1800 előtt a pengék és a nyelek ék alakúak voltak. A penge széles volt az egyik végén, és keskenyedett a szegecs felé. A penge maga ék alakú volt, a gerinc egyenes. Pengető (nyak) nem volt. A farok rész rövid volt (nem volt ún. "majomfarok"). A nyél anyaga fa, szaru, csont, ritkán agyar vagy teknőspáncél volt. A nyél felülete sík, végei, külső felületek lehettek kerekítettek. A szegecs anyaga általában vas, néha bronz. Ritkán, ha volt a nyélpanelben betét, az kézzel készült vasból, vagy bronzból. Az "acélöntvényt" (Cast Steel) 1740-ben Benjamin Huntsman fedezte fel Sheffieldben. 1740 és 1830 között a "Cast steel" vagy a "Warranted" szavak voltak láthatók a késen.
1800-1810:
Kevés változás. A nyél anyagok között kezd megjelenni a gyöngykagyló héj (Mother of Pearl), és az agancs. Váll, pengető, majomfarok kezd megjelenni.
1810-1820:
Folytatódik a váll kialakulása. A kések elkezdtek "zsugorodni" (méretek csökkennek). A nyél kezd ívessé válni (hosszban). Préselt szaru, mint nyélanyag kezd megjelenni.
1820-1830:
Michael Faraday feltalálja az ezüstacélt (Silver Steel), mely 99,98% acél, és 0,02% ezüst. 1825-től köszörülés a pengében (hollow grind). Csúszásgátló recézés (40 borda/coll) megjelenése. Divatba jönnek a nagyobb, nehezebb pengék "For Barber's use", "Improved Silver Steel" feliratokkal a pengén (kb. egy évtizedig tartottak ezek a feliratok). Angol készítők elkezdték használni a monarchia jelzéseit. Ez az uralkodó nevének kezdőbetűjéből, egy korona szimbólumból, és egy R (Royal) betűből állt (pl.: G-korona-R). A regnáló uralkodó kezdőbetűi a következő uralkodókat, és időket takarják:
G - IV. György (George) király 1820...1830
W - IV. Vilmos (William) 1830...1837
V - Viktória királynő 1837...1901
1830-1840:
A pengető külön részévé vált a borotvának. Megjelennek a maratott pengék, illetve a "Barber's notch". Pengemaratások közül legnépszerűbbek a "The Celebrated Razor", ileltve az "Old English" felirat. Az öntött acélt szinte teljes egészében felváltja az ezüstacél. A nyélpaneleken is megjelennek különböző feliratok. A nyél hosszában egyre inkább ívesedik (bow shaped).
1840-1850:
Masszív szaru nyelek, melyek egészen 1870-ig igen népszerűek voltak. A nagyméretű, nehéz, ék keresztmetszetű pengék megkapják a "bárd" (Meat chopper) becenevet. Szegecsveretes (penning) nyelek megjelenése. Ezek a csontból, szaruból, agyarból készült nyelek akár több száz ezüst szegecset tartalmaztak, melyek helyét kifúrták, majd ezekbe a furatokba illesztették a szegecseket. Megjelennek a fotó maratott pengék. Akár egész jelenetek a pengére maratva.
1850-1870:
A régi stílusú pengék virágzásának csúcs. Az ék keresztmetszetű pengék még mindig népszerűek. A penge teljes felületét kitöltő maratások. Készítői pecsét/márkajelzés kezd megjelenni a pengetövön. Míves gerinc megjelenik. A "Frameback" borotvák ekkor jelennek meg. Nyél anyagként mindenféle természetes anyagot felhasználnak. Elterjednek a táblácskák, betétek a nyélen. A celluloid, mint nyél anyag 1868-ban jelenik meg.
1870-1880:
A legelterjedtebb a celluloid nyél. Az ék keresztmetszetű pengéket felváltja a felköszörült (hollow ground) penge. A kézzel készült pengét külön jelzik a készítők, hogy versenyben tudjanak maradni a gépi készítésű pengékkel.
1880-1900:
Míves ezüst nyelek, gépi kovácsolású pengék megjelenése. A kézzel készült pengéken "Hand Made", "Hand Forged" feliratok. A felköszörült pengék fotómaratásának megoldása. A pengék maratását marketing (reklám) fogásként kezdték használni. Aranyozás megjelenik a pengéken.
1900-1920:
A celluloid a "király". Minden természetes anyagot másolnak vele. Felfedezik a második generációs műanyagot, a bakelitet. Shavettek (cserélhető pengés borotvakések) megjelenése, melyeket először sebészeti célokra használnak. A biztonsági borotvák térnyerése elkezdődik.
1920-1930:
Az alumínium, mint nyélanyag megjelenése. Árban a celluloiddal versenyez. Az amerikai piac háttérbe szorul az európaival szemben. A nagy késkészítő cégek kibővítik borotvakés kínálatukat, vagy felveszik őket a repertoárjukba.
(Forrás:Roy Ritchie, Ron Stewart:The Standard Guide to Razors)
(Fordítás: mry314)